НОВИНА
100-те най-значими инвестиционни проекта от Плевен и региона показва изложбата „реВизията на Севера – реализации от Плевен и региона“
09.10.2019
100-те най-значими инвестиционни проекта от Плевен и региона, доказали своята устойчивост във времето, които видимо промениха града и региона за последните 20 години показва изложбата „реВизията на Севера – реализации от Плевен и региона“.
Специализираната експозиция представя за първи път в обобщен вариант инвестиционната история след Прехода с ключови реализации на сгради с обществена значимост за периода 1999 – 2019 г., осъществени от инвеститори, архитекти, строители. Изложбата включва общо осем раздела с най-знаковите инвестиции в съответната област. Всички те – създадени за хората и техните потребности за заетост, наука и обучение, пазаруване, спортуване, пътуване, получаване на качествено здравеопазване, оползотворяване на свободното време.
Сградите в изложбата са представени от проекта, през строителството до реализацията, с информация за съответния обект, неговите автори, параметри и период на реализация. Експозицията е подредена хронологично по години и по видове сгради и е една ретроспекция на ключовите инвестиции с обществена значимост.
Как изглеждаше някогашното кино „Христо Смирненски“, например, където днес е вдигнат бизнес център „Глория Палас“ или как на мястото на стария супермаркет „Дон“ бе изграден модерният бизнес център „Генимекс“. Как старият хотел Плевен се превърна в модерна бизнес сграда, или на мястото на някогашния тютюнев комбинат се изгради най-мащабният проект за този период – търговският център Панорама мол, или каква е новата визия на индустриална зона в района на Гривишко шосе. Списъкът с подобни примери е доста дълъг, като само част от него е включен в експозицията.
Експозицията показва инвестиции в производствени и офисни сгради, здравни заведения и болници, хотели, търговски и сгради със смесено предназначение, специализирани – всеки един от тях допринесъл за устойчивото развитие на региона и оставил своя отпечатък във времето. В допълнение са и показаните знакови инфраструктурни сгради и съоръжения.
Представени са ключовите инвеститори в здравеопазването – от първия частен инвеститор в сектора – ДКЦ и МБАЛ „Авис Медика“ до мащабните инвестиции на УМБАЛ „Света Марина“, МБАЛ „Свети Панталеймон“, УМБАЛ „Сърце и мозък“. Всички те реализирани по един естествен начин в Плевен, водени от двигателя на процесите – Медицински университет Плевен, който през тази година отбелязва своята 45-годишна и който за този период също има съществен принос с инвестициите в областта на високотехнологичната медицина с изграждане на ТЕЛЕЦ и на новия факултет по фармация.
Представени са инвестициите на най-големия работодател в региона фирма „Димитров“, включително най-новата му реализирана сграда – Клуб Десизо Мони като част от едноименния производствено-административен комплекс. И още: знакови инвеститори като „Палфингер“ в Червен бряг, италианската „Метекно“ – изобретателят на сандвич – панела, фирми от леката промишленост и по-специално от шивашката индустрия, инвестирали в построяването на нови фабрики, като: френско-испанското дружество „КНМ Текстил“, италианската „Неви Фешън“, „Пагани стил“ и други до най-новата и най-мащабна инвестиция в Плевен на най-големия в Европа и четвърти в света – немския производител на електрически системи и окабеляване за автомобили Леони, който обещава до 2000 работни места в региона.
Експозицията показва реализирани проекти на над 30 архитекта от Плевен и над 20 от страната и колективите им, изпълнени от водещи строителни фирми. Представени са реализации на водещите архитектурни бюра «АиА архитекти“ с ръководител на колектива арх. Ангел Захариев, «Иво Петров архитекти» с мениджър арх. Цветан Петров и основател на бюрото арх. Иво Петров, «Проконсулт» с ръководител колектив арх. Красимир Попов, «Квадра 04» с водещ колектив арх. Анатоли Христов. Представени са реализации от последните 20 години на: арх. Здравко Здравков – настоящ главен архитект на София, арх. Татяна Маркишка, архитектурно бюро «Емко» с ръководител колектив арх. Емил Дечев, «Ка инженеринг», представлявано от арх. Алексей Трифонов, арх. Мария Трифонова, арх. Тошо Станев, арх. Бойко Балабанов, арх. Светослав Герганов, арх. Тодор Радулов, арх. Петър Петров, арх. Толя Костова, арх. Любка Върбенова, арх. Теодор Димитров, арх. Митко Дончев, арх. Георги Маринов, арх. Даниела Нановска, арх. Борислав Дочев, арх. Сергей Бонев, арх. Емил Борисов, арх. Стефан Нешев, арх. Ирена Николова, арх. Христо Борисов, арх. Анета Маркова, арх. Теодор Делев, л. арх. Лидия Христова и др. С общо 26 обекта в експозицията са представени авторските колективи от страната.