НОВИНА
Уникалното събитие, в което Плевен е първи на Балканите
12.10.2019
левен може да се гордее като домакин на първия мач на осветление на Балканите. Събитието се състои през април 1924 година. По инициатива на Хараламби Гаридов и дейци от клуб „Скобелев“ се организира нощен мач срещу „Победа“. В афишите за мача се посочва, че той ще е първия на осветление на Балканския полуостров.
По онова време Плевен е бил с население от около 30 000 души, а газовите лампи са били повече от електрическите крушки. По важните учреждения в града са получавали ток от агрегат, работещ в мелницата на Стоян Коларов, а пък киносалоните разполагали със собствен.
Двубоят се играе на терена на Текийски баир и предизвиква огромен интерес, а срещата е подгрявана от духов оркестър.
„Дойде уреченият час. Игрището беше смрачено. По едно време два големи прожектора, захранвани от агрегат, бяха пуснати. Две киномашини, поставени близо една до друга, осветяваха вратите, а четири трактора – игрището. Опасваха го и два реда гирлянди с големи и силни електрически крушки. Въпреки това, публиката почти не се виждаше. Тя беше извън обсега на светлината и само от време на време проблясваше някое засмяно лице.
-Хайде, почвайте! – чуха се гласове.
Футболистите на „Скобелев“ и „Победа “ излязоха да загряват и да свикнат с осветлението. И досега помня удължените сенки, движещи се по игрището. За нас наистина беше забавно, но за отборите не беше лесно. И все пак, при голямо въодушевление у зрителите „Скобелев“ спечели с 3:1. Имаше, разбира се, и спорове. Ревът на моторите и агрегатите край игрището, музиката, запалянковците заглушаваха реферската свирка. Това налагаше често да се спира играта, но нищо не помрачи доброто настроение. И тогава футболът, както и сега, се ползваше с голяма обич“, споделя свидетелят на събитията Александър Бекирски – бай Даки.
Футболистът на „Скобелев“ Цеко Топуров свидетелства за огромния успех на мача, тъй като в резултат на него „събрахме една газена тенекия с пари“.
Статията е извадка от книгата „Как цар футбол превзе България“ на Теодор Борисов. Издателство: „Българска история“.