some text

some text

НОВИНА

Регионална библиотека „Гео Милев“ чества рождението на патрона си

10.01.2020
 Регионална библиотека „Гео Милев“ чества рождението на патрона си

Автор: ebulgaria.bg

а 15 януари РБ „Гео Милев“- гр. Монтана ще отбележи 125 годишнината от рождението на Гео Милев с изложба на издания с произведенията на поета и материали за живота и творчеството му. В 10:00 ч., в присъствието на гости и ученици от ПМПГ „Св. Климент Охридски“, официално ще бъде открита изложбата и ще бъде излъчен документален филм за поета.
Най – известната творба на Гео Милев, поемата „Септември“, се изучава в 10 клас и е включена в матурите по литература.

 Гео Милев публикува поема „Септември” през 1924 г., а по – късно сам оформя и корицата на творбата си. През 1925 г. поемата е отпечатана в едно берлинско и едно парижко издание на български език. Досега са известни преводи на 28 езика, включително на китайски и японски, като на някои от тях поемата е пресъздавана повече от веднъж. Само на гръцки съществуват пет превода, на италиански и на испански – по 4, на английски – 3. Някои от чуждестранните издания са особено изискани – например италианското с оригинални илюстрации от Ренато Гутузо или гръцкото, илюстрирано с гравюри на Янис Рицос.

 Поемата „Септември” е вдъхновила и две музикални произведения – първото е на американския композитор Антонио Модарели, който създава симфоничната поема „Септември” през 1928 г. Второто е “Trilogia umana” (по „Септември” и по другата известна поема на Гео Милев „Ад”) от Фернандо Сулпици – пантомимическа опера в две части, поставена на италианската сцена през 1974 г.

 „Септември” е може би най-великата епическа революционна поема на ХХ век, а Гео Милев – един от най-забележителните поети, свързани с експресионистичното движение в Централна и Източна Европа след Първата световна война” – пише Дейвид Бейли, редактор на английското издание с произведения на Гео Милев, включено в поредицата на ЮНЕСКО „Представителни творби на световната литература” през 1988 г.
РБ „Гео Милев“, в следващите дни ще ви представи още, малко известни, факти за водачът на българския експресионизъм – Гео Милев.


Сходни новини

Коментари

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *