some text

some text

НОВИНА

Реализирани са 61 проекта за интеграция на ромите в Плевен

18.02.2020
 Реализирани са 61 проекта за интеграция на ромите в Плевен

Автор: ebulgaria.bg

9 от 11-те общини на територията на област Плевен имат създадени и действащи общински планове за интеграция на ромите с период на действие от 2017 до 2020 г., съгласно указанията на Национален съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси към Министерския съвет. В редица плевенски общини партньорството между неправителствени организации и общинските администрации предлага иновативни решения за повишаването на заетостта и образованието в ромска общност.

some text

some text

 13 са модераторите в област Плевен за 2019 година – община Кнежа /2/, община Червен бряг /3/, община Долни Дъбник /1/, община Гулянци /3/, община Искър /1/, община Левски /2/, община Плевен /1/. На територията на област Плевен през миналата година са реализирани 61 проекта (за 2018 г. те са били 29) за интеграция на ромите, съответно в общините Червен бряг, Долна Митрополия, Гулянци, Кнежа, Левски и Плевен. Проектите са в сферата на образованието, здравеопазването, жилищните условия и заетостта.
Трудностите, отчетени в доклада касаят ниската мотивация на част от родителите от ромския етнос за получаване на образование на техните деца; все още много млади роми продължават да остават без подходящо образование; рано да напускат училище; или да не тръгват на училище; наблюдават се ранни бракове и отсъствие на морални ценности.

 След приемането му от Областния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси Мониторинговият доклад следва да бъде утвърден от областния управител на област Плевен, след което ще бъде изпратен до Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционни въпроси към Министерски съвет в срок до 28.02.2020 г.

 В работата на Областният съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси активно участие вземат следните местни неправителствени организации: Сдружение „Знание” – Плевен, Сдружение „Развитие на личността и човешките ресурси” – Плевен, както и представители на Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе”.

some text




Сходни новини

Коментари

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *