some text

some text

НОВИНА

Президентът Георги Първанов даде подкрепата си за новосформирания Инициативен комитет „35 години от освобождаването на Сергей Антонов“

29.03.2021
 Президентът Георги Първанов даде подкрепата си за новосформирания Инициативен комитет „35 години от освобождаването на Сергей Антонов“

Автор: ebulgaria.bg

На  среща с председателя на ПП АБВ Румен Петков и проф. Валери Стефанов президентът (2002-2012) Георги Първанов даде подкрепата си за новосформирания Инициативен комитет „35 години от освобождаването на Сергей Антонов“.

Комитетът, който ще обяви своя състав през април, ще търси и ще поставя юридически и морални акценти върху невинността на Сергей Антонов. В негова памет ще се търсят контакти с официални български и италиански институции, за да се припомни липсата на каквато и да е съпричастност на България, несправедливо обвинена за извършеното престъпление срещу папа Йоан Павел II на площад „Свети Петър“ в Рим преди 40 години.

Непосредствените задачи, които Инициативният комитет набелязва на този етап, са свързани с поставяне на паметна плоча на Сергей Антонов в района на Летище София; Именуване на улица в София в негова памет; Преиздаване на книгата за процеса в Рим, написана от адвоката на Антонов – Джузепе Консоло; Срещи и интервюта в Рим с висши представители на Ватикана по темата за невинността на Антонов;

По време на срещата Георги Първанов припомни събития от 2002 година, когато в броя си от 22 май тогава италианският вестник „Кориере дела Сера” публикува интервю с българския президент – „Историк по професия, който винаги е вярвал в реформизма и който е мъж, говорещ ясно”. Журналистът Антонио Ферари влиза остро в разговора с въпроса дали Георги Първанов надява Папата да освободи България от съмненията.

„Отговарям дипломатично – неясно, но той настоятелно си повтаря въпроса. И тогава с уговорката, че не знам какво ще каже Негово светейшество аз произнасям фразата: „Папата не вярва в т. нар. българска следа”. И продължавам още по-категорично: „България е невинна. Като държавен глава, аз декларирам, че няма никаква следа за съучастие, никаква”.

И все пак за мен най-важното беше, че прозвуча ясната позиция на Светия отец по т. нар. българска следа в покушението от 1981 година. Отзвукът от визитата на Папата в България беше много силен. Не прошка, а оправдание, отхвърляне на обвиненията – така бяха изтълкувани посланията на Негово светейшество от София. „Българската следа е изпратена в архивите”“. 


Сходни новини