НОВИНА
100 години футбол в Плевен
10.09.2019
а днешната дата, преди точно 100 години е поставено началото на футбола в Плевен. На 10.09.1919 г. студентът Драгомир Несторов, заедно със свои приятели учредява първия футболен отбор в града, носещ името „Скобелев“. Името идва от прочутия като „Белия генерал“ герой от Руско-турската освободителна война. Именно под негово ръководство руската армия успява да превземе Плевен, в една от ключовите битки по време на войната.
Малко по-късно в града възникват и други отбори: „Победа“, „Вит“, „Левски“, „Ботев“ и „Белите орли“. През 1946 година новата власт решава футболните отбори да минат под шапката на различни институции и така „Белите орли“ стават „Републиканец“, под егидата на МВР. Основателите на отбора не харесват името и през зимата на следващата година отбора се преименува на „Спартак“.
С течение на годините „Спартак“ остава и единствения футболен клуб в Плевен и с гордост можем да му честитим днешния вековен юбилей, тъй като обединява цялата футболна традиция на града.
Понастоящем съдбата на отбора не е цветуща – отборът е на последно място във Втора лига и изглежда изпитва сериозни финансови проблеми. „Спартак“ не е играл елитен футбол от далечната 2002 година.
Футболът в града под Панорамата може да се гордее с първия мач, игран на осветление на целия Балкански полуостров. Това се случва през април 1924 година, а инициативата е на Хараламби Гаридов. Целта е развлечение за хората във времена, когато газовата лампа е била излишен лукс, а да не говорим за електрическо осветление.
“ Още отрано военната музика е заела места край игрището. Чуват се пушечни изстрели и възбудени човешки гласове. Ето как описва събитието съвременникът Александър К. Бекярски: „Дойде уреченият час. Игрището беше смрачено. По едно време два големи прожектора, захранвани от агрегат, бяха пуснати в действие. Две киномашини, поставени на малко разстояние една от друга, осветяваха вратите, а четири трактора – игрището. Опасваха го два реда гирлянди с големи и силни електрически крушки. Въпреки това публиката почти не се виждаше. Тя беше вън от обсега на светлината и само от време на време проблясваше слабо някое засмяно или възбудено лице.
– Хайде, почвайте! – чуваха се нетърпеливи гласове.
Футболистите на „Скобелев“ и „Победа“ излязоха да загряват и да свикнат с осветлението. И досега помня удължените сенки, движещи се по игрището. За нас наистина беше забавно, но за отборите – не много лесно. И все пак, при голямо въодушевление у зрителите, мачът се игра според правилата. „Скобелев“ спечели с 3:1.
Имаше, разбира се, и спорове. Ревът на моторите и агрегатите край игрището, музиката, закачките и виковете заглушаваха реферската свирка. Това налагаше често спиране и подновяване на играта, но не попречи на доброто настроение.
И тогава футболът, както и сега, се ползуваше с голяма обич и уважение сред ръководители, състезатели и зрители…“
За съжаление, ще завършим статията минорно. В момента „Спартак“ (Плевен) домакинства в Ловеч, тъй като стадион „Плевен“ няма лиценз за „Втора лига“. Пожелаваме на „синьо-белите“ един ден отново да напълнят градския стадион, а играчите им да бъдат сравнявани с легенди като Никола Пърчанов, Пламен Николов, Благой Кръстанов, Сашо Върбанов, Краси Лазаров, Георги Денев, Лъчо Танев, Краси Бислимов и, разбира се, Пламен Гетов.