НОВИНА
Александър Николов: Една община трябва да се управлява с реални действия, а не с популизъм във фейсбук
14.10.2019Александър Богданов Николов е роден в гр. Плевен през 1982 г. Възпитаник е на Спортно училище „Георги Бенковски“ – Плевен. То неслучайно е наричано „школа за шампиони“, тъй като в него са учили Тереза Маринова, Гълъбин Боевски, Александър Владимиров, Ивайло Петков, Лъчезар Танев и още много легенди. Завършил е три магистърски степени – по право от „Нов Български Университет“, по Финансов Мениджмънт от Стопанска академия „ДА. Ценов“, гр. Свищов и по Международни отношения –Право на Европейския съюз от Софийски Университет „Св. Климент Охридски“.
Има изключително богат опит като юрист. Работил е последователно в Софийски градски съд и Върховен административен съд в продължение на десет години ,където е ръководил цялостната дейност на администрацията и дейността на съда. Председател на Управителния съвет на Сдружение на администрацията в органите на съдебната власт и е шампион по мотоциклетизъм.
Като юрисконсулт и адвокат в една от големите адвокатски кантори има натрупан опит по дела свързани със Закона за обществени поръчки (ЗОП), Закона за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЗУСЕСИФ), свързани с обжалването на финансови корекции и верификация на средства, Закона за местните данъци и такси /ЗМДт/,Закона за достъпа до обществена информация (ЗДОИ) и Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Семеен е и има дъщеря на 7 години.
Потърсихме кандидатът за общински съветник в Община Плевен от гражданската квота на ПП ГЕРБ, за да ни разкаже защо се включи в надпреварата на Местни избори 2019 г. и какви са вижданията му за развитието на Плевен.
Г-Н Николов , каква е вашата лична мотивация да се кандидатирате за общински съветник?
Имам самочувствието, че мога да предложа ефективни решения за натрупаните с години проблеми, както и управленски опит. Аз не съм политик, а експерт и гражданин, който е доказал своята независимост и имам самочувствието на своя професионализъм. ПП ГЕРБ е моята гражданска и политическа общност. А промяната изисква това – общност, трайно политическо действие в екип с ясна ценностна физиономия и ориентация. Един кмет има нужда от екип от общински съветници и експерти, за да реализира програмата си, затова съм и част от екипа на г-н Мирослав Петров. С ПП ГЕРБ споделяме обща програма и ценности и е естествено да сме в един отбор. В листата за общински съветници има активни, отдадени на каузата хора, специалисти и граждани, с които реално да извършим промяната. Признавам си, че участвам във всяка значима за мен надпревара със спортен хъс за победа и често до самия предел на възможностите. За себе си вярвам, че трябва да остана на едно или друго място, докато имам с какво да допринеса – ни повече, ни по-малко.
Очаквате ли местните избори да предизвикат реална промяна в управлението на местно ниво? Има ли гражданска енергия за това?
Смятам, че вече е дошъл момента да започне нов, по – добър етап за икономическо развитие на Плевен. Бездействието на настоящето ръководство на Община Плевен натрупа критична маса недоволство и много енергия на хора, неудовлетворени от начина, по който се управлява Плевен. Но промяната не значи просто смяна на един човек с друг. Плевен има нужда от проактивен кмет като г-н Петров, от политическа сила разполагаща с ресурс и възможности за икономическо развитие във всичките му измерения. Промяната за Плевен изисква воля за радикална смяна на приоритетите, бързи и категорични действия, които веднага да се усетят от хората.Да не се оставяме да ни заблудят с фалшиви дилеми. Затова е много важно да се гласува по убеждение на основата на конкретните идеи и приоритети за развитие. Именно на база реалните нагласи на хората, а не на твърденията на един или друг анализатор, ще се реши кой ще спечели доверието на хората.Проблемите пред Плевен са икономически и демографски. Липсват работни места, доходите са ниски. Младите плевенчани си тръгват от града в търсене на по-добър живот в големите градове или чужбина. Ние всички много се взираме в градската среда, в инфраструктурните проекти, инвестициите в строителство и реновирането. Но истинската ценност на всяко място произтича от хората му и е важно да ги задържим и върнем в Плевен.
Вие сте роден в Плевен. Защо тези проблеми толкова дълго време не се решават?
Причините за сегашното състояние на града са много. За мен основната е липсва на експертиза и желание за промяна. Когато едно нещо не се случва, първото, което хората си мислят, е че човекът, отговорен за това е или некомпетентен, или няма възможност да го свърши, по някаква причина, или не желае. Която и да е от тези причини е достатъчно сериозна, за да се смени този човек и да се даде шанс на някой, който може да свърши работа в интерес на плевенчани. Управлението на град като Плевен е абсолютно невъзможно без качествен екип. Но той трябва да бъде създаден от кмета, да бъде мотивиран да работи и впоследствие добре контролиран. Когато имаш такъв екип, той може да направи чудеса, стига ръководството му да е подходящо. Всеки кмет е толкова добър, колкото е добър екипът му.
По-важно е какво си правил през живота си и какъв управленски опит имаш. Дали имаш желанието да направиш нещо добро за Плевен, дали имаш самочувствието, че знаеш как да промениш града. Защото ако нямаш самочувствие и опит, а си воден само от финансови подбуди, например, няма да стигнеш до никъде и е въпрос на много кратко време да се провалиш каквато ситуация наблюдаваме в момента.
Кое е първото нещо, с което ще се ангажирате като общински съветник?
Знаете ли, аз не обичам да говоря празни приказки. Предпочитам конкретиката. Залагам на кампания в която да преобладават точните и ясни послания – ще направим това така и в такива срокове. Аз ще започна от малките неща. Тези, които не отнемат голям ресурс от време и пари, но ще доведат до максимални резултати. Моята цел е Плевенска община да стане интересен регион за инвеститорите. Необходимо е да се създадат условия за развитие на региона, да се осъществи инфраструктурна свързаност с новите магистрали и първокласни пътища, като това ще създаде условия за нов икономически облик на Плевен. Визията ми за развитие е насочена към подобряване на средата и създаване на възможности за стартиране и развитие на бизнес в различни сектори ,от които да могат да се възползват максимален брой частни дружества или инициативи. Необходимо е да се насочим към осъществяване на публично частни партньорства, които ефективно да допълнят местните приходи на икономическа активност и развитие на Плевен. С оглед прозрачността ще предложа да се създаде истинска онлайн общност – споделено пространство, където да се презентира всяка идея и да се търсим мнението на гражданите на Плевен по значими за града въпроси и проблеми. Онлайн ще могат да се публикуват на едно място всички бюджети, отчети и одити на всички общински дружества и на самата община. Гражданското участие за нас е преди всичко контрол върху взимането на решения кой, как и по какъв начин се възползва от обществените ресурси. Прякото участие на плевенчани в управлението на града ни е не само добър генератор на идеи, но и най-ефективната мярка за контрол.
Какво трябва да знаят избирателите преди да решат да гласуват за общински съветници?
Мисля че е дошъл момента за промяна в начина на избор на общински съветници. Плевенчани трябва да знаят ,че ако кметът е органът на изпълнителна власт на местно ниво, то общинският съвет е орган, който може условно да оприличим на законодателен. В този смисъл всеки трябва да прояви необходимата отговорност да се запознае кои са кандидатите, как са гласували, какви позиции са заемали и какъв образователен ценз притежават. Стенограмите от техните изказвания в комисия и тези на заседанията в пълен състав на общинския съвет трябва да са публично достояние в лесен за разбиране и четене формат. Целта е обществото да си изгради ясна представа за работата им и с какво те конкретно се ангажират за решаването на стоящите на дневен ред проблеми в Плевен. Една община трябва да се управлява с реални действия, а не с популизъм във фейсбук.
Кои са основните приоритети на Община Плевен според Вас?
1.Значително подобряване на спортната инфраструктура
2.Ускоряване на социално-икономическото развитие на общината.
3.Оптимизиране на пространствената организация и инфраструктурното осигуряване на общинската територия.
4.Смекчаване на социалните различия в рамките на общината и подобряване качеството на човешките ресурси.
5.Повишаване на административният капацитет и подобряване качеството на предоставяните услуги за гражданите и бизнеса.
Очаквайте продължение на интервюто с г-н Александър Николов в следващите дни.