НОВИНА
Александър Николов: Плевен може много повече, при това без да се харчат сериозни общински средства
24.10.2019редставяме Ви последната четвърта част от интервюто с кандидата за общински съветник в Община Плевен Александър Николов
Господин Николов, как може да се подобри финансовото състояние на община Плевен?
Ще анализираме проведените конкурси и сключените договори по вече възложените обществени поръчки, така че да предвидим, при необходимост, промяна в клаузите за неустойки в бъдещи договори по обществени поръчки, които да гарантират реалното санкциониране на пропуски и на закъснения по сключваните нови договори. Ще публикуваме документите, на основата на които се определят прогнозните стойности на поръчките. Ще прекратим практиката на възлагане на обществени поръчки за инженеринг и ще разделим проектирането от строителството.
Ще въведем реален контрол върху изпълнението на сключените договори, който да осигури ефикасното разходване на публичните средства и получаването на търсените резултати при изпълнението на възложените дейности. Ще увеличим поеманите финансови гаранции от страна на изпълнителите. Ще заложим условия за прекратяване на договорите на всеки етап от изпълнението, когато има констатирани сериозни разминавания в качеството и сроковете по отделните дейности, което да даде възможност за законосъобразно отстраняване на некоректните изпълнители при следващи обществени поръчки.
Ще създадем и нов регистър, който да обединява данни за всички разходи на общината, общинските предприятия и търговски дружества и да включва данни за получателя на плащането, вида и обема на извършената услуга, както и сумата на извършения разход. Това ще осигури повече прозрачност и ще намали злоупотребите с общинския бюджет.
Как ще помогне това на частния бизнес?
Плевен може много повече, при това без да се харчат сериозни общински средства. Подобряването на бизнес климата и в частност работата на администрацията с фирмите, бързото, лесно и евтино получаване на разрешителни, Очакваме предложените от нас мерки да доведат до частни инвестиции в ключови отрасли за икономиката на Плевен: високи технологии, медицински туризъм и съпътстващите го услуги.
Ефективното прилагане може да спести стотици хиляди човекочаса годишно, които предприемачите могат да използват за далеч по-смислени неща от висене по опашки във ведомствата.
Издаването на разрешителни трябва да се ръководи от максимата „дали промяната представлява риск за клиентите или не“. В нашата концепция за Плевен предвиждаме процедурите за набавяне на разрешителни за обекти да бъдат електронни и интерактивни, за да се избегне посредничеството на близки до властта „консултанти“.
Община Плевен е собственик на много имоти. Как може да се разреши този проблем?
Ако нуждата на общината от тях е отпаднала, то най-практичното решение е прозрачната продажба, за да се отпушат инвестициите по съответните места. Вярваме, че цели изоставащи в момента райони могат да се възродят по този начин, като се отворят пространства за споделени офиси, услуги, реновации и всякакъв род бизнес.
Ще предложим максимално улеснено административно обслужване на дейностите по отдаване на активи (автомобили, апартаменти и други) под наем чрез електронна връзка между службите по местни данъци и такси и предлагащите услугите, както и чрез лобиране пред държавните институции за преодоляване на правните пречки за споделени услуги. Голяма част от апартаментите в Плевен пустеят, автомобилите прекарват над 90% от времето паркирани. Улесняването на ефективността на използването им чрез т. нар. споделена икономика ще означава и че за една и съща работа ще имаме нужда от по-малко имоти и превозни средства. Това не само ще стимулира бизнес развитието но и ще създаде десетки хиляди предприемачи.
В последните години Враца и Ловеч изпревариха значително Плевен икономически. Можем ли да почерпим от техния опит?
Специален фокус поставяме върху съвместната работа с общините от Ловешка и Врачанска област за създаването на агломерация на бизнеса, знанието и високите технологии. И в момента десетки хиляди са ежедневно пътуващите между столицата и сателитните градчета и селца. Ефективните връзки и взаимодействие между местните власти могат да насърчат процеса.
Като възпитаник на Спортното училище, как ще популяризирате спорта в Плевен?
Ще създадем общински спортни клубове с професионални треньори, ориентирани към всички възрасти и особено към рисковите групи, най-податливи към болести от обездвижване, като пенсионерите. Ще изготвим и ще задействаме програми, по които гражданите да могат да осъществят първоначалния преход от уседнал към активен начин на живот.Ще създадем екипи от треньори там, където вече е налична спортна инфраструктура и ще обърнем специално внимание на развитието на любителския спорт на територията на общината. Ще направим съществуващата училищна спортна инфраструктура достъпна за всички граждани в извънучебно време, което ще елиминира нуждата от изграждане на допълнителен капацитет по места.
Ще работя също така за изграждане на мултифункционални ученически салони и игрища, които в учебно време да се използват от учениците, а в извън учебно време от трети лица срещу заплащане чрез създаване на условия на публично-частни партньорства. Общинските съветници от ПП ГЕРБ в лицето на г-н Йордан Грижов са единствените от години предприели инициатива за изграждане на общодостъпни и съвременни спортни съоръжения. Смятам, че масовият спорт е в основата на здравословния начин на живот. Той възпитава постоянство, упоритост и дисциплина и разтоварва от ежедневния стрес, а за младите и подрастващите е и жизнена необходимост. Затова ще продължим тази политика и си поставяме за цел да изградим в кварталите истински спортни площадки за уличен фитнес с лостове, с успоредка и с други съвременни уреди за упражнения.
Културният живот на Плевен запада в последните години. Какво е решението?
Специално внимание трябва да се обърне на културната програма на общината и хармонизирането. Приобщаване на младите, възрастните и маргинализираните към културния процес в града, включително и в периферните квартали като Дружба и Сторгозия. Ще приобщим младежката и детската публика към културния процес в града чрез конкурси за младежки културни и художествени проекти, чрез работа с учители по литература и художествена култура, чрез културна интеграция на студентските публики в културния живот чрез създаване на нов културен център както и чрез целеви програми, насочени към работата с млади учени в областта на изкуствата и културата. Чрез активна съвместна работа с неправителствени организации в областта на културата ще осъществим и програми за културна интеграция на маргинализираните групи, като осъществим и лятна културна програма в парк Кайлъка .
Ще разработим програми за работа с възрастни хора и с хора в непривилегировано състояние, като положим специални усилия за развитието им като публики на културния продукт на Плевен.